| Brand Name: | Welons |
| Model Number: | Custom |
| MOQ: | 100 pcs |
| Price: | USD 30-300 /pcs |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 500000 pcs per year |
The flexible sunpower solar panel conversion efficiency is over 23.5%, and the lifetime is about 10 years, which they below excellent performances:
High temperature (65℃) and low light performance, bypass diodes for shadow tolerance, water-proof, UV-proof, dust-proof, surface with high transmittance ETFE, back with high waterproof TPT, lightweight, flexible, and portable.
| Parameter | Details |
|---|---|
| Maximum Power (Pmax) | 50 W |
| Maximum Power Voltage (Vmp) | 17.7 V |
| Maximum Power Current (Imp) | 2.93 A |
| Open-circuit Voltage (Voc) | 21.7 V |
| Short-circuit Current (Isc) | 3.22 A |
| Connector Type | MC4 |
| Operating Temperature | -30°C ~ +65°C |
| Maximum System Voltage | 600V DC |
| Application Class | Class II |
| Power Tolerance | ±3% |
| Protection Class (Connector) | IP67 |
| Low-light Performance | >75% @ 200W/m² |