| Brand Name: | Welons |
| Model Number: | Custom |
| MOQ: | 100 pcs |
| Price: | USD 30-300 /pcs |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 500000 pcs per year |
12.8V-45Ah DC Portable Power Supply Long-lifespan Outdoor Power Storage
This 12.8V 45Ah portable power supply is lighter and more compact than similar batteries, with a handy carry handle for easy carrying. It features Bluetooth, multiple ports (USB, Type-C) for wide device compatibility, a long lifespan, fire-resistant design, smart temperature control, and full safety protections for reliable use.
| Item | Specification |
|---|---|
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal Capacity | 45Ah (576Wh) |
| Max Discharge Current | 22.5A |
| Cell Configuration | 3.2V 50Ah, 4S7P |
| Max Charging Current | 9A |
| Housing Material | Cold Rolled Steel Plate |
| Protection Level | IP51 |
| Cooling Method | Natural Cooling |
| Battery Dimension | 212*195.2*179±3mm |