| Brand Name: | Welons |
| Model Number: | Custom |
| MOQ: | 100 pcs |
| Price: | USD 30-300 /pcs |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 500000 pcs per year |
12.8V-100Ah DC Portable Power Supply 100AH Battery with Bluetooth Function Outdoor Storage
This 12.8V-100Ah portable power supply is lightweight, compact and easy to carry with a handle. It features long lifespan, advanced BMS and fire-resistant construction. Built-in Bluetooth, rich interfaces and strong compatibility support USB, Type-C and multiple outputs. Intelligent temperature control ensures low-temperature operation, with full safety protections for stable and safe use.
| Item | Specification |
|---|---|
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal Capacity | 100Ah |
| Rated Energy | 1280Wh |
| Max Discharge Current | 100A |
| Cell Configuration | 3.2V 50Ah, 4S2P |
| Housing Material | Cold Rolled Steel Plate |
| Protection Level | IP51 |