| Brand Name: | Welons |
| Model Number: | Custom |
| MOQ: | 100 pcs |
| Price: | USD 30-300 /pcs |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 500000 pcs per year |
This top-brand energy storage system is equipped with Grade A LiFePO4 battery cells delivering 6000 deep charge cycles, featuring a modular, mobile, and stackable 4-layer design that enables plug-and-play operation, easy installation and capacity expansion, while saving indoor space and allowing effortless relocation. With high charging and discharging current compatibility, it is perfectly suited for solar energy storage systems, and comes with comprehensive safety protections, international certifications, real-time monitoring functions, as well as CAN2.0 and RS485 communication interfaces for seamless system integration.
| Rated Energy | 5.12kWh |
| Rated Voltage | 51.2V |
| Rated Capacity | 400Ah |
| Max Charge | 200A |
| Cell Type | 3.2V 100Ah |
| Protection Grade | IP51 |
| Dimensions | 610*440*985mm |
| Rated Output Power | 10kW |
| Output Voltage | 220/230/240V |
| Output Frequency | 50/60Hz |
| Max Conversion Efficiency | 93.6% |
| MPPT Efficiency | 99.9% |
| Protections | Overcurrent/Short Circuit/Overvoltage/Remote Shutdown |
| Inverter Dimensions | 610*440*225mm |
| Gross Weight | 27kg |