| Model Number: | Custom |
| MOQ: | 100 pcs |
| Price: | USD 30-300 /pcs |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 500000 pcs per year |
5kWh Stackable Modular Home Energy Storage
Stackable 5kWh energy storage system with top-grade A LiFePO4 battery, supporting 6000 cycles. Designed with modular, mobile and stacked structure, it features plug-and-play easy installation and expansion, saving indoor space. With high charge/discharge currents, multi-layer safety protection, certifications and real-time monitoring, it is ideal for solar energy storage. Equipped with CAN2.0/RS485 communication interfaces for flexible system integration.
Battery Details
| Nominal Voltage | 51.2V |
| Nominal Capacity | 100Ah |
| Energy | 5.12kWh |
| Max Charge/Discharge Current | 100A / 100A |
| Cell | 3.2V 100Ah, 16S1P |
| Protection Level | 16S1P |
Key Features
Applications