| Model Number: | Custom |
| MOQ: | 100 pcs |
| Price: | USD 30-300 /pcs |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 500000 pcs per year |
104kWh PV-BESS Diesel Cabinets Multi-Energy Complementarity Storage
This all-in-one energy storage system delivers 104kWh LiFePO4 capacity, 40kW rated output, and dual MPPT PV integration (up to 76.8kW). It supports multi-energy complementarity (PV, ESS, diesel, grid), with liquid cooling, 8000-cycle lifespan, IP54 protection, and flexible installation. Ensures uninterrupted power for critical loads, perfect for commercial, industrial and microgrid applications.
| Parameter | Details |
|---|---|
| Model | H104-40G / H208-40G |
| Rated Capacity / Power | 104/208 kWh / 40 kW |
| Battery Spec | LiFePO4 (LFP), 3.2V/314Ah, 0.5C Charge-Discharge |
| AC Output | 400V/230V, 50/60Hz |
| PV Integration | Max 76.8kW, 2 MPPT Channels |
| Cooling / Cycle Life | Liquid Cooling, 8000 Cycles |
| IP / Temp / Altitude | IP54, -20℃~60℃, ≤4000m (de-rated above 2000m) |
| Dimensions / Weight / Comm | 950*1450*1750/2180mm, 1600±50/2200±50kg; Ethernet/RS485/CAN |