| Brand Name: | Welons |
| Model Number: | Custom |
| MOQ: | 100 pcs |
| Price: | USD 30-300 /pcs |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 500000 pcs per year |
522kWh Cabinet Energy Storage System Industrial Liquid-Cooling Energy Storage Cabinet
This 522kWh LiFePO4 industrial energy storage cabinet delivers 250kW AC output (400V, 50/60Hz) with 0.5C efficient discharge.
Equipped with advanced liquid cooling, it ensures exceptional thermal management and an 8000-cycle long lifespan. IP54-protected, it operates reliably in -20℃~55℃ (altitude ≤4000m).Boasting 650-949V wide voltage, multi-protocol communication (Ethernet/RS485/CAN), and a compact integrated design, it’s ideal for industrial, commercial and new energy energy management.
| Parameter | Details |
|---|---|
| Model | H522-250L |
| Rated Capacity / Power | 522 kWh / 250 kW |
| Battery Spec | LiFePO4 (LFP), 3.2V/314Ah, DC 650~949V |
| AC Output | 400V, 50/60Hz, 0.5C Charge-Discharge Rate |
| Cooling / Cycle Life | Liquid Cooling, 8000 Cycles |
| IP Rating / Temp Range | IP54, -20℃ ~ 55℃ |
| Operating Altitude | ≤ 4000m |
| Dimensions / Weight | 1780*1350*2300mm, 5200±50kg |
| Communication Protocols | Ethernet, RS485, CAN |