| Brand Name: | Welons |
| Model Number: | Custom |
| MOQ: | 100 pcs |
| Price: | USD 30-300 /pcs |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 500000 pcs per year |
40kWh All-in-One ESS Energy Storage Cabinet ESS Small Hybrid Storage
This all-in-one ESS features 4 independent MPPT trackers (2 PV strings per tracker) maximize solar energy harvesting in complex environments. With its "External Hybrid Inverter", it can Deliver versatile compatibility with diverse PV and grid scenarios for flexible system integration. Fully certified to IEC, UL1973, UL9540, UL9540A, UN38.3, meeting strict international safety standards.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Rated Capacity | 40.96 kWh |
| Rated Frequency | 50Hz |
| Battery Type | LiFePO4 (LFP) |
| AC Output Voltage | 400V |
| PV Integration | 4 MPPT Channels |
| Cycle Life | ≥6500 |
| IP Rating | IP54 |
| Operating Altitude | ≤ 3000m |
| Operating Temperature | -20℃ ~ 60℃ |