| Brand Name: | Welons |
| Model Number: | Custom |
| MOQ: | 100 pcs |
| Price: | USD 30-300 /pcs |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 500000 pcs per year |
3KW Off-grid Solar Inverter with Pure Sine Wave and 94% Conversion Rate for Energy Storage
Off-grid solar inverter provides pure sine wave, inside MPPT controller, with Bidirectional energy storage design and various working models. Perfect for residential use. In the extreme performance safety test, the battery will not catch fire, explode, leak, and be safer to use.
| Parameter | Details |
|---|---|
| Rated Output Power | 3000 W |
| Nominal Output Current | 21.7 A |
| Nominal Output Frequency |
50Hz±0.3Hz/60Hz±0.3Hz
|
| Output Total Distortion | <3% |
| Max Conversion Rate |
94%
|
| AC Overcurrent Protection | Yes |
| AC Overvoltage Protection | Yes |
| Gross Weight | 21.5Kg |
| Inverter Dimension | 610*440*225mm |
![]()
![]()
![]()