| Brand Name: | Welons |
| Model Number: | Custom |
| MOQ: | 100 pcs |
| Price: | USD 30-300 /pcs |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 500000 pcs per year |
5KW Stackable Pure Sine Wave Power Inverter for Solar Energy Storage Systems
Stackable All-in-one 5KW Inverter
This Stackable All-in-one inverter uses Top-brand battery,Durable for 6000 cycles.They are specially designed for easy installation and expansion.This will be your ideal for solar energy storage systems.Built with multiple safety certifications and real-time monitoring, CAN2.0/RS485 communication interface adapted for easy use.
| Parameter | Details |
|---|---|
| Rated Output Power | 5000 W |
| Nominal Output Current | 21.7 A |
| Nominal Output Frequency | 50/60 Hz |
| Output Total Distortion | <3% |
| Max Conversion Rate | 93.6% |
| AC Overcurrent Protection | Yes |
| AC Overvoltage Protection | Yes |
| Gross Weight | 21.5Kg |
| Inverter Dimension | 610*440*225mm |
![]()
![]()