| Model Number: | Custom |
| MOQ: | 100 pcs |
| Price: | USD 30-300 /pcs |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 500000 pcs per year |
240W CdTe Thin Film BIPV Solar Glass | Building Integrated Photovoltaic Curtain Wall
This CdTe Thin-Film BIPV Solar Glass Curtain Wall is a dual-function Building Integrated Photovoltaic (BIPV) component. It combines the role of architectural envelope material with clean solar power generation, turning building facades into distributed green power stations while meeting modern design and safety requirements.
Technical Specifications
| Rated Power | 240W |
| Open Circuit Voltage | 178.3V |
| Short Circuit Current | 2.03A |
| Max Power Voltage | 136V |
| Max Power Current | 1.81A |
| Max System Voltage | 1000V |
| Power Tolerance | ±5W |
| Cell Type | Cadmium Telluride (CdTe) Thin-Film |
| Operating Temp | -40°C to +85°C |
| Connectors | MC4-compatible |
| Junction Box | Customizable split-type design |
Bullet Points
Applications